Вже вкотре, в рамках проекту “Школа змін”, старшокласники школи “Оріяна” мали змогу відвідати наступну лекцію. Говорили цього разу про самоосвіту. Що це таке, як займатися самоосвітою і чи взагалі варто нею займатися.

Лектор Надія Журба, вчитель англійської мови і представник традиційної освіти стверджувала, що всім без винятку потрібно займатися самоосвітою. І навіть довгих років за шкільною партою а потім ще у вузі виявляється недостатньо. На жаль, наша традиційна освіта не вчить нас вчитися. Тому людині треба цей gap заповнювати самостійно – виробити в собі навик/звичку самоосвіти, зробити це елементом стилю життя.

“Завдання освіти не навчити, а показати як навчитися. Освічена людина – це та, яка знає чого вона не знає і має уявлення де шукати знання”

Фінська система освіти в цьому плані є однією з передових у світі. Фіни кажуть: «Або ми готуємо дітей до життя або до екзаменів». Тому екзаменів нема. В школах вчать тільки те, що може пригодитися в житті. Школярі з дитинства знають що таке портфоліо, контракт, банківська картка. Вміють вирахувати процент податку на отриманий спадок або на зароблений в майбутньому дохід. Фіни вважають що школа повинна навчити найголовнішому – самостійному, успішному життю. Дітей вчать розмірковувати і самим отримувати знання. Нових тем вчитель не розказує – все є в книгах. Головним є не заучувати формули, а вміти користуватися довідником, текстом, інтернетом – задіювати потрібні ресурси для вирішення поточних проблем.

В постіндустріальному суспільстві потрібно винайти свою власну професію (своєрідна суміш професій). Зараз навчання змінюється і не можна ділити здобуття знань на місце і час де вчать (школа, інститут) і місце і час де застосовують потрібні знання (робота) Неможливо купити стандартний пакет освіти, це вже в минулому. Щоб стати успішною людиною потрібно знати як управляти своїм часом, мати презентаційні навики, знати психологію людей, знати де знаходити знання і т.д.

Самоосвітою потрібно займатися ще й для того, щоб навчитися «правильно» мислити, придбати широкий світогляд і піднятися у своєму розвитку, щоб дійсно розуміти те, що відбувається навколо, і адекватно реагувати на це. А чи не це і змінює людину внутрішньо, готує її до дії, робить її більш успішною в житті. Якщо людина розуміє навколишні умови, бачить можливості, то вона зможе брати відповідальність за своє життя, а не буде «чекати з моря погоди».

З чого почати?

Перш за все треба поставити ціль і визначити пріоритети.

Необхідні умови самоосвіти

  • Читати щодня (мін. 45хв в день).
  • Дивитися пізнавальне відео (TED), на youtube і i-Tunes, слухати аудіо курси.
  • Експериментувати. Робити проекти. (Learning by doing). Застосовувати принцип вивчено-застосовано.
  • Розвивати пам’ять, увагу, мислення.
  • Створювати сприятливі умови для ефективної розумової діяльності (фізичне навантаження, свіже повітря, здорове харчування, повноцінний сон
  • Ділитися тим що знаєш з іншими.
  • Ефективно управляти часом.

Ресурси, де можна вчитися:

– http://online.stanford.edu/ – Стенфордський університет

– https://www.coursera.org/ – Coursera

– http://prometheus.org.ua/ – відео курси Києво-Могилянської академії, українською мовою

– https://www.ted.com/ – ідеї варті поширення

– http://inspired.com.ua/sites/english-study-sites/ – 8 найцікавіших сайтів для тих хто вивчає англійську мову

Книги, які варто прочитати:

1) «Пес на ім’я Мані або абетка грошей» – Бодо Шефер

2) Автобіографія Бенджаміна Франкліна (тут є класна система самовдосконалення)

3) «7 навичок високоефективних людей» – Стівен Кові

4) «Мистецтво війни» – Сунь-Цзи (must-readщодо стратегічного планування)

Надія Журба, волонтер ГО “Інститут Суспільних Ініціатив”